Als ze ergens de kunst van het genieten onder de knie hebben, dan is het wel in Italië. Zodra het mooi weer wordt in ‘de laars’, stuift men de terrassen op. De Italianen kúnnen niet zonder! Wij ook niet overigens. Daarom kijken we lekker af hoe ze ’t doen en smullen we van de fijnste Italiaanse hapjes.
De lekkerste borrelplank vul je met Italiaanse hapjes
Iedere borrelplankconnaisseur krijgt steevast te maken met de terugkerende kwestie: wat leg ik nou wel en niet op die plank? Wat past goed bij elkaar en wat mag echt niet ontbreken? Een specifiek thema kiezen voor je plank – zoals een land – kan dan een uitkomst zijn.
Zo weet je zeker dat de smaken bij elkaar passen en kun je makkelijker keuzes maken. Mozzarella of burrata, salami of pepperoni, crostini of focaccia: van alles kies je alleen de beste!
Lekker voor erbij, Italiaanse salade recepten: 18 toppers voor elke dag.
Op die manier kun je ook makkelijker koken op gevoel, ingrediënten combineren en het allerbeste in ze naar boven halen. Denk bijvoorbeeld aan verse kruiden uit de Italiaanse keuken: in Italië kennen ze de waarde van verse kruiden die hun geur en smaak van de volle zomerzon hebben gekregen.
Echt verrassend wat een takje rozemarijn, oregano, tijm, salie of laurier doet. En wist je dat je salie ook kunt frituren? Zo krijg je een heerlijk aromatische, knapperige snack! Daarvoor komen deze tips wel van pas – tempura beslag: zo maak je de lekkerste tempura of fritto misto.
Iedereen wordt blij van burrata
Burrata komt uit het stadje Andria in Puglia. In de rest van Puglia is op de menukaart geen burrata te vinden. Zoiets is in Italië nu eenmaal regionaal bepaald. Burrata ontstond ooit als bijproduct van mozzarella: verse mozzarella wordt gevuld met room en afsnijdsels van mozzarella en dan dichtgeknoopt.
Burrata moet je héél vers eten: daarom werden de bollen vroeger verpakt in asphodel-bladeren. Een groen blad garandeerde dat de kaas vers was. Nu zijn de bladeren van plastic en dus altijd groen.
Cucina povera
Je hoeft geen miljonair te zijn om de lekkerste Italiaanse hapjes op tafel te zetten, integendeel! Dit land barst van de variatie en het zuiden staat bekend om haar ‘armeluiskeuken’. Veel eenvoudige, vaak boerse gerechten uit deze keuken zijn verrassend lekker. Juist door hun simpele, betaalbare ingrediënten als kikkererwten, polenta, tomaten en restjes brood en vlees.
Tip! Leer Italiaans koken. Van perfecte pasta tot onweerstaanbare dolci. Deze vier online-cursussen van de delicious. academy nemen je stap voor stap mee door de rijke Italiaanse keuken. Bakkoning Rutger van den Broek en chef Roberta Pagnier delen hun beste recepten, heldere instructievideo’s en praktische tips. Lees meer!
Recepten voor Italiaanse hapjes
Voor fanatieke borrelaars en van-alles-wat-liefhebbers zijn Italiaanse hapjes een uitkomst. Ze vervelen nooit want er is zó veel keuze! Van bruschetta en arancini tot bresaolarolletjes en krokante polentaballetjes: je kunt je geluk op met deze lijst vol Italiaanse hapjes.
Zet die speciale fles olijfolie vast klaar, knoop je schort voor en spiek voor de zekerheid in onze lijst vol tiramisu! Onze 10 lekkerste, feestelijkste recepten. Je weet nooit waar ’t goed voor is. Andiamo!
Zo makkelijk is het: van de risotto draai je de volgende dag balletjes. Wentel ze door paneermeel en frituur ze!Hier vind je het basisrecept voor risotto.
naar receptZin in een smaakvolle Italiaanse klassieker met een twist? Deze arancini met vier soorten kaas en mojo verde is perfect als borrelhapje of als indrukwekkend voorgerecht!
naar receptKun je geen varkenssaucijzen met venkel vinden? Koop dan gewone varkenssaucijzen en voeg 1 el venkelzaad extra toe. Tip: wil je niet alle arancini in één keer frituren? Je kunt de balletjes makkelijk invriezen. Haal ze later dan 2 uur voor frituren uit de vriezer om ze wat te laten ontdooien en frituur dan zoals hierboven.
naar receptSloof je eens uit en serveer sardientjes met venkel bij de borrel. Een Siciliaanse droom, vooral als je er goed gekoelde wijn bij schenkt en de borrelplank aanvult met geroosterde pistachenoten en een citroenige ricottadip.
naar receptCrispy ravioli zijn naast een hoofdgerecht óók een steengoede borrelhap, prikkers erin en happen maar. Pssst… Met een glas wijn erbij per favore 😉 Grazie!Serveer je deze ravioli als borrelhap? Geef de artisjokkensaus en stracciatella dan apart erbij als dip.
naar receptEen kleine twist op de Siciliaanse smaken waar Julie zo van houdt: zoet, zout en de nectarines van de grill geven het net dat extra zomersmoel.
naar receptPinsa combineert het beste van pizza én focaccia. De luchtige bodem beleg je net als pizza en bak je in de oven. Lunchgerecht of antipasti ( 2-4 personen).
naar receptWarme broodstengels gedoopt in een romige dip met een flinke snuf pit; daar wil je de dag toch mee afsluiten? Als je niet zo van sinaasappel houdt, kun je de zest prima vervangen door citroenschil of ander citrusfruit. VEGA TIP: vervang de ‘nduja of chorizo door vega(n) chorizo.
naar receptEen flinke bol burrata met alleen wat goede olijfolie is al heel lekker. Doe er groenten met harissa, granaatappelpitjes en knapperige pistachenootjes bij en je hebt écht een feestje op je bord.
naar receptEind vorig jaar verdiepte Mister Kitchen zich in vis. Samen met de Zeeuwse sterrenchef Edwin Vinke – van restaurant De Kromme Watergang – startte ze de zoektocht en met succes: simpele & duurzame feestvisrecepten. Waaronder dit easy recept voor gerookte makreel op crostini.
naar receptVier de nazomer met deze verrukkelijke peulen-kruidensalade, een maaltijdsalade met een feestelijk tintje. Peulvruchten zijn fantastisch, helemaal als ze ultravers zijn. Heerlijk met royaal kruiden, romige burrata en knapperige grissini. Je verdubbelt of verdriedubbelt de hoeveelheden van deze salades ook heel gemakkelijk, als je meer eters aan tafel hebt!
Nog een lekkere salade met peultjes
‘Met olijfolie gegrilde champignons gemarineerd in een dressing van citroen, olijfolie en venkelzaad. De champignons worden koud geserveerd met verse rode peper en friseesalade erbij en kunnen prima een dag van tevoren worden bereid. Dan zijn ze nog lekkerder!’
naar receptEen blad vol heerlijke crostini is super als voorgerecht of bij een glas wijn. Rooster brood, wrijf het in met knoflook en schep er verschillende toppings op. Geef er eventueel ook nog buffelmozzarella met kerstomaatjes en Taggiassche olijven bij.
naar receptWeet je nog van toen? Toen de tomaten gevuld werden met rijstsalade en allerhande noten? Wel, wij hebben deze seventies klassieker geüpgraded met een kruidige citroenrisotto.
naar receptIn Toscane vind je net zoveel gerechten met brood als cipressen in het landschap. Van panzanella tot pappa al pomodoro en acquacotta, ‘gekookt water’ verrijkt met brood en olijfolie en meer ingrediënten.3x borrelhapjes voor bij de wijn, lekker bij de aperitivo!
naar receptDit krokante risottotaartje met snijbiet van Janneke maak je al drie weken van tevoren en vries je in. Zo hoef je met kerst enkel nog de taartjes te frituren.
naar receptSupermakkelijk en snel, maar oh zo lekker! Wijntip: vol zacht Italiaans wit uit Puglia, Franse pinot blanc of Duitse weissburgunder. We love burrata! Probeer ook deze burrata caprese met aubergine en tomatenzaadjes.
naar receptOnweerstaanbaar Italiaans comfortfood en ook helemaal weekend-proof: krokante polentaballetjes met gorgonzola. Lekker als borrelhapje bij een glas wijn of bier of – om in Italiaanse sferen te blijven – spumante!Of probeer deze Siciliaanse arancini.
naar receptFeesthapje vooraf? Deze toastjes met mozzarella, doperwten, oude kaas en basilicum smaken naar meer! Ook fijn: deze heerlijke toastjes staan binnen 15 minuten op tafel. Genoeg tijd voor je gasten dus!Nog zo'n heerlijk feesthapje: gevulde eitjes met avocadocrème.
naar receptHet hapje wat íedereen lekker vindt, dat zijn deze tomatentaartjes Italiaanse stijl met tomaten-hoemoes. Lekker hartig maar toch zoet door de geroosterde tomaatjes. Ook fijn: in de Hoemoes basilicum tomaat less salt zit maar liefst 25 procent minder zout!
naar receptDeze frittata met radicchio en ricotta erin is superlekker met een paar plakken gebakken pancetta op een stevige desemboterham. En lekker snel klaar! Frittata is ook een geweldige manier om een restje groente op te maken. Stukje over? De frittata is koud ook lekker als lunch de volgende dag!
Zoek eens verder op onze site op frittata, dan vind je nog meer heerlijke recepten. Deze bijzondere souffléfrittata bijvoorbeeld!
Het is géén pizza, hield Noor vol toen ze het over deze ovengebakken polenta had, hoewel die toch echt op een enorme pizza lijkt. Het eindigde uiteindelijk met een hele reeks namen in de Testkeuken, zoals: ‘polenta-pizza’, ‘polizza’ of ‘polenta not-a-pizza’. Hij ziet er bijzonder lekker uit, met de gele en rode kleuren en de prachtige gouden randen. Serveer er een witlofsalade of een groene bladgroente bij. U kunt hem, als u wilt, glutenvrij houden door de bloem door glutenvrije bloem te vervangen.
naar receptVariaties: laat de gorgonzola en parmezaan weg en vervang ze door twee el sesamzaad en maanzaad. Of probeer een variatie met oregano en chilivlokken. Drink bij de heerlijke grissini een glaasje sparkling shiraz of riesling. Heel lekker op deze borrelplank met rauwe ham, droge worst en kaas.
naar receptHet ultieme hapje vooraf bij een Italiaans diner: bruschette met tomatenconfit en ricotta. Simpel, snel klaar en ooooh zó lekker. Schenk iedereen een glas wijn in en het goede leven kan beginnen… Als je toch bezig bent, maak deze bruschette variant dan ook…
naar receptMet slechts zes ingrediënten en 20 minuten zet jij dit feestelijke voorgerecht zo op tafel. Vind je de knoflookcrème iets te sterk smaken, roer dan geknipte bieslook en fijngesneden kervel door de crème fraîche.En voor daarna: ravioli met walnoot-saliericotta en bruine maandzaadboter.
naar receptTrakteer dit weekend op pittige mini-pizza’s met garnalen. Natuurlijk homemade, want die zijn het allerlekkerst! Maak meteen een paar extra porties deeg en saus als je toch bezig bent, handig om in de vriezer te hebben. Toch liever een grote pizza? Probeer dan deze snelle pizza met pepperoni en burrata.
naar receptPizza bianca met geroosterde knoflook-mascarpone in plaats van tomatensaus. Heerlijk met winterpesto. Begin 1 dag eerder aan dit recept.
naar receptAntipasti zijn het begin van elke Italiaanse maaltijd en lopen uiteen van simpele stukjes kaas tot uitgebreidere hapjes. Dit receptje voor gemarineerde buffelmozzarella en coppa zit er precies tussenin: leuk om te maken, maar uiteindelijk kost het maar weinig moeite en tijd. En ja, wie houdt er niet van buffelmozzarella? Ook lekker met burrata of als 1-persoonportie met burratini. Liever vegetarisch? Vervang dan de coppa door plakken gegrilde aubergine of courgette.
naar receptEen omweg waard: focaccia di Recco, een stadje vlak onder Genua. Twee dunne lagen deeg zonder gist met daartussen zachte romige stracchino (kaas), kort in een gloeiend hete oven gebakken. Zodra de focaccia goudbruin is en de kaas gesmolten, wordt het ‘brood’ in stukken of repen gesneden en eet je het uit de hand.
naar receptEen bruschetta (of Italiaanse open sandwich) als voorgerecht, antipasti of tussendoortje, is de perfecte manier om van seizoensgroenten te genieten wanneer deze op hun best zijn. Jamie: 'Ik vind het van een portie lef getuigen om gewoon een goed ingrediënt op een broodje als voorgerecht te serveren – wat een fantastische traditie!'Maak deze verrukkelijke pepersteak als hoofdgerecht.
naar receptJanneke: ‘Het liefst maak ik vers pizzadeeg met gist of zuurdesemstarter. Bij weinig tijd is een pak pizzamix uit het bakschap ideaal. De bloem bevat rijsmiddel waardoor geen rijstijd nodig is.’ Een goede biologische citroen, flinterdun gesneden, is het geheim van deze heerlijke mini-pizza’s. Perfect als weekendsnack, feestelijk borrelhapje of bescheiden krachtpatser op een bont buffet! Ook lekker: pittige mini-pizza's met garnalen, makkelijke pizzaspiraaltjes of deze mini-pita pizza's met za'atar.
naar receptHeerlijk krokant gegrild rogge-zuurdesembrood met zacht gekookte artisjok. Start je diner met een knaller of serveer op een groot bord tijdens een borrel.
naar receptAls ontbijt, lunch, snack of bijgerecht… niks zo onweerstaanbaar als focaccia. Pure verwennerij, makkelijk en snel te maken en ook nog eens vega.
naar receptNet als je denkt dat het niet lekkerder kan, komt stracciatella (de kaas, niet het ijs) om de hoek kijken. Samen met room vormt stracciatella de binnenkant van een bol burrata. Kun je geen stracciatella vinden? Neem dan een geprakte bol burrata.Ook lekker: snelle pizza met pepperoni en burrata.
naar receptZet je graag een Italiaans diner op tafel? Ook dat is zo gepiept, zeker met deze lijst vol razendsnel Italiaans: 66x recepten!

































